LASER ND YAG – NIWELOWANIE BLIZN

Blizna to tkanka łączna powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstaje w miejscu uszkodzenia skóry; jej budowa, struktura, zabarwienie i funkcja różni się od skóry zdrowej. Wprawdzie nie ma możliwości aby usunąć bliznę bez śladu, można jednak za pomocą chirurgii plastycznej lub laseroterapii poprawić jej wygląd tak, aby stała się mniej widoczna. Początkowo blizna jest zazwyczaj różowa, potem blednie, a ostatecznie przybiera perłową barwę. Z powodu braku w niej pierwotnego barwnika nie odzyskuje ona koloru normalnej skóry. Najbardziej widoczne, a przez szpecące są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu, powodujące czasami przykurcze. Kształt i rodzaj blizny zależny jest od wielu czynników. Między innymi od przyczyny urazu, np zranienia czy oparzenia, okolicy ciała, która uległa urazowi, czasu trwania gojenia czy wreszcie indywidualnej skłonności do nadmiernego bliznowacenia.

Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu może być odczuwana bolesność, w zależności od indywidualnej wrażliwości na ból. Dolegliwości bólowe można zmniejszyć stosując zimny nawiew lub chłodne okłady na skórę. Można także założyć krem znieczulający (na około 30 minut przed zabiegiem), zwłaszcza przy zabiegach na dużych powierzchniach. Pacjent przed zabiegiem może również zażyć tabletkę przeciwbólową. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie i lekki obrzęk, objawy te mogą się utrzymywać przez około 3 dni.

Postępowanie po zabiegu

Przez 24 godziny po zabiegu należy stosować preparaty przyspieszające regenerację naskórka (Bepanthen,Cicaplast, Panthenol, Alantan) oraz wodę termalną. Nie należy wymuszać efektu złuszczania skóry ( peeling, pocieranie naskórka), proces ten powinien odbywać się naturalnie. Po zabiegu można myć skórę i nakładać na nią makijaż, ale bez mocnego stymulowania obszaru objętego zabiegiem. Niezbędnym elementem prawidłowej i bezpiecznej terapii jest ochrona przed słońcem. Należy regularnie stosować kremy z najwyższym filtrem SPF 50+.

Ilość zabiegów

Typowa procedura, w zależności od wskazań osoby prowadzącej i uzyskiwanych efektów składa się z 3 – 5 spotkań w odstępach 3 tygodniowych. Prowadzący zabiegi na konsultacji ustala indywidualny program zabiegów.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża,
  • skłonność do tworzenia bliznowców,
  • zażywanie leków uwrażliwiających na światło,
  • choroba nowotworowa,
  • aktywna opryszczka,
  • stosowanie leków immunosupresyjnych,
  • alergia na lokalne znieczulenia,
  • świeże rany, które mogą krwawić,
  • zmiany wywołane cukrzycą, chemioterapią, radioterapii.